Střešní okna

Soudobé konkurenční boje probíhají na poli technologického pokroku. Konkurence prostupující světovými trhy je motivující, nabádá k neustálému zvyšování kvality a nutí k vývoji inovací. Úspěšný je ten, kdo dokáže jít budoucnosti naproti. V odvětví střešních oken je to již řadu let polská firma FAKRO. Několikrát ročně zavádí několik inovativních řešení týkajících se střešních oken a tak mobilizuje jiné výrobce a nutí je k vývoji a zvyšování výrobkových standardů.

Průlom v konstrukci střešních oken

Milníkem ve vývoji konstrukce střešních oken a determinantou nových trendů v odvětví se stalo již několik let vyráběné výklopně-kyvné okno FPP-V preSelect firmy FAKRO. Inovativní systém kování a závěsů umožňuje v tomto okně oddělit výklopnou funkci od funkce kyvné. Toto řešení, které je mimo jiné pod patentovou ochranou, přináší možnost otevření pouze jedním způsobem při zachování naprosté stability v obou funkcích. Navíc je možno okno z řady preSelect nechat otevřené v jakékoliv poloze.

Absolutní novinka v konstrukčních řešeních použitá ve výklopně-kyvném okně FPP-V preSelect dovolila firmě FAKRO předstihnout všechny odvětvové konkurenty.

Nejvyšší jednokřídlové střešní okno na světě

Podobná situace nastala při výrobě střešních oken s velkou plochou prosklení. Již před 3 lety FAKRO připravilo sérii vysokých oken se šířkou, která se pohodlně vejde mezi standardní rozteč krokví. Použití zvýšené osy otáčení umožnilo zvětšit jejich výšky na 180 nebo dokonce na 206 cm. Velká plocha zasklení umožňuje dokonale prosvětlit místnosti. Klika umístěna v dolní části křídla je snadno dostupná a díky zvýšené ose otáčení se může k oknu pohodlně dostat také vysoká osoba. Tyto výjimečné střešní okna označovaná jako proSky jsou nejvyššími jednokřídlými střešními okny na světě.

Nový bezpečnostní standard

Výrobce řídí trend vývoje odvětví také v jiné oblasti. FAKRO vybavilo svoje střešní okna nejenom tvrzenými skly, ale také systémem zpevněné konstrukce topSafe, která významně zvyšuje bezpečnost používání oken. Systém zvyšuje odolnost oken proti vloupání a chrání je před otevřením v případě náhodného našlápnutí na křídlo. Střešní okna FAKRO mají nejméně III. třídu bezpečnosti celého okna, spolu se zasklením (dle EN 13049). Společnost se sídlem v Nowym Sączu jako první uvedlo na trh plný sortiment střešních oken s touto třídou bezpečnosti. Nové střešní okno FTP-V P2 Secure podstatně zvyšuje zabezpečení proti krádeži. Okno je vybaveno systém zpevnění topSafe, prvky chránícími před demontáží bezpečnostního zasklení a klikou s pojistkou, která znesnadňuje otevření okna z vnějšku.

Bezobslužná ventilace

FAKRO jako jediná firma na trhu střešních oken zavedla standard použití automatické ventilační klapky V40P do dřevěných oken Profi. Automatickou regulací průřezu ventilačního kanálu zajišťuje přísun optimálního množství vzduchu do místnosti, udržuje v podkroví žádoucí mikroklima a zároveň zamezuje únikům tepla, čímž přispívá k úspoře energie.

Nejteplejší střešní okno na světě

V případě firmy FAKRO se označení „nej“ vztahuje také k otázkám úspor energie. Zvláštní kategorií nabízených střešních oken je již 2 roky okno FTT U8 Thermo se zvýšeními parametry termoizolace, které jsou určeny pro pasivní a nízkoenergetické stavby. V tomto okně byl použit rozšířený rám křídla a energeticky úsporné, tříkomorové zasklení. Montáž okna se speciálním těsnícím lemováním s dodatečnou termoizolací dovolil získat nejlepší součinitel na světě pro celé okno na úrovni Uw=0,25W/m2K. Okno je vybaveno také sadou termoizolačních lemování XDK. Lemování Thermo můžou být použitá i na jiná okna z široké nabídky střešních oken FAKRO.

Univerzální montáž

FAKRO použilo ve svých oknech univerzální systém montáže jediný svého druhu. Umožňuje snadnou a rychlou montáž okna bez ohledu na konstrukci střechy nebo typ střešní krytiny. Tento systém dovoluje namontovat střešní okno FAKRO ve třech různých hloubkách v konstrukci střechy (N, V, J), a to na latích nebo na krokvích. Hlubší montáž okna (V, J) zaručuje lepší termoizolaci kolem a větší estetiku díky přizpůsobení se výšce střešní krytiny. Výška montáže N umožňuje vynést okno nad úroveň střešní krytiny. Je to důležité zejména v oblastech, kde jsou značné sněhové srážky. Pro zajištění nejlepších tepelných parametrů FAKRO nabízí těsnící lemování EHN-AT Thermo s dodatečnou termoizolací.

Integrovaný bezdrátový systém ovládání

Firma FAKRO zavedla na trh také nový bezdrátový systém komunikace mezi elektrickými zařízeními Z-Wave, díky kterému je veškerá automatika (ohřev, osvětlení, alarmy, ovládání střešních oken, rolet, garážových vrat) integrovaná do jednoho systému. Již v roce 2007 firma použila v infračerveném systému řídící panel, o dva roky později byl dostupný také v systému Z-Wave. V roce 2010 během největšího veletrhu informačních technologií CeBIT v Hannoveru předvedla možnost ovládání střešního okna pomocí smartphonu a přes Internet.