Světlovody

Přivádějí křišťálové denní světlo do místností,kde okna nestačí nebo nemohou být.

Tma je pro ošklivé lidi, řekl v jedné pohádce princ Jasoň. Proto může po nastěhování do nového domu nastat otázka: Proč jsme zaplatili tolik peněz, a přesto máme v domě tmu?

Skutečně se stává, že do koupelny, chodby, nad schodiště či nad kuchyňskou linku neproudí osvěžující denní světlo a je tam tma nebo šero, i když venku svítí slunce.

Možná nikoho nenapadlo, že na chodbě se bude muset rozsvítit elektrické světlo pokaždé, když budeme chodbou procházet. Že se v koupelně s tak krásným vybavením bude muset svítit, i když je venku bílý den.

A pro ženy jedna zpráva. Make up v koupelně při umělém světle vypadá v zrcadle úplně jinak, než na ulici na denním světle. Barvy jsou při svitu žárovky či zářivky zkreslené.

Denní světlo znamená život a postavený, vysněný dům má být pro život. Když si děti píší úkoly nebo si čtou a musejí mít rozsvícenou lampu odpoledne, když je venku nádherně, není něco špatně? A když k tomu přidáme ušetřené peníze za stále se zdražující elektrickou energii?

A jaký světlovod vybrat?

Ten, co má kopuli z křišťálu. Proč?

Vydrží a nezestárne jako plastová kopule. Na střeše vypadá skvěle a nasbírá víc světla.

Ten, co má rozptylovač světla do místnosti ze skla. Proč?

Světlo bude mít stále svěží barvu a dynamiku. Plastový difuzor zkresluje barevné podání světla a sklo vypadá hodnotněji.

Ten, co má tubus se zárukou 25 let. Proč? Za jak dlouho by se měl světlovod měnit?

Pravděpodobně při další rekonstrukci domu, a ta bývá tak jednou za 30 let. Zde nehrozí, že se začne loupat fólie z tubusu a oslepne, jako to známe ze starých zrcadel. Tubus Lightway má několik vrstev a nejdůležitější je stříbro a oxid křemíku, který se chová jako sklo vylepšující odrazivost a trvanlivost.

Ten, co má odrazivost světla 99,8 %. Proč?

Představme si dobu, kdy je denní světlo nejvíce potřeba. Takové pošmourné zimní odpoledne je ta pravá chvíle, kdy brilantní světlovod Lightway ještě stále září do místnosti, zatímco jiné typy už jen tak unaveně mžourají.